MČR Seniorů a finále ligy družstev Ústí nad Labem – 29. 3. 2014

Z našeho oddílu jsou nominována dvě děvčata: Veronika Jandová a Jana Švecová. Na finále ligy družstev jede dále Anna Kašparová a do dívčího týmu se připojila také Lenka Jůzová z oddílu Karatedo Němčice. Odjezd je naplánován na 6:15 hod. Hlavní soutěž toho dne je MČR, až poté bude uzavřena soutěž družstev.

Po příjezdu na místo a nezbytné prezentaci zbyl i čas na besedu se závodníky z Liberce. Trochu se rozptýlit a pak už bylo potřeba se připravit na soutěž. Veronika soutěžila ve dvou kategoriích – 68 kg a bez rozdílu hmotnosti (BRH). Ve své kategorii obsadila druhé místo. Ve finálovém zápase se setkala se Zuzkou Teufelovou a štěstí se přiklonilo více na stranu Zuzky. Veronika si tak z Mistrovství republiky odváží stříbrnou medaili. V BRH se Veronika do finálových bojů již nezapojila. Jana soutěžila v nejlehčí váhové kategorii, ve které obsadila první místo a stala se tak mistryní republiky.

Do soutěží ligy družstev děvčata nastoupila celkem unavená. Veronika s Lenkou Jůzovou a Radkou Krejčovou ze Spartaku Hradec Králové soutěžili za Spartak Hradec Králové. Radku nahradila její kolegyně Eva Lálová. Po několika zápasech v celkovém souhrnu všech tří kol v kategorii ženy obsadily třetí místo. Anička soutěžila za tým Spartak Hradec Králové a se svojí spolubojovnicí obsadily v kategorii dorostu krásné druhé místo. Další větší závody nás čekají ke konci dubna, bude to GPX Hradec Králové.

Jablonné nad Orlicí – 22. 3. 2014

Jsou to po novém roce první závody, kde si mohou naši závodníci vyzkoušet, co natrénovali. Závodů se účastní: Iva Holomková, Tomáš a Jakub Dostálovi, Jakub Haljuk a Jan Heblt. Výprava odjíždí kolem půl osmé ráno. Starší a zkušenější závodníci se účastní ligy družstev.

Jako každé závody i zde se začíná soutěží kata. Pořadatelé zkoušejí nový systém soutěže a hned se objevují nějaké chybičky. Bohužel však v náš neprospěch, poškozený byl Tomáš Dostál. Nakonec se v soutěži kata umístil na medailové pozici jen Jakub Haljuk – vybojoval bronzovou medaili.

V soutěžích kumite to bylo již veselejší, Tomáš si vybojoval kov nejcennější. Jeho starší bratr Jakub obsadil místo druhé. Podobný osud potkal i Ivu, která ve finálovém zápase své soupeřce podlehla a skončila tak druhá. V rámci všech zmatků pořadatelů a za přispění nepozornosti nenastoupil Honzik do své kategorie, což znamenalo vyřazení ze závodů. Další plánované závody pro tuto skupinku závodníků se budou konat 12. 4. 2014 ve Vamberku. Doufáme, že tentokrát vše proběhne hladce.

Seminář sebeobrany 18. 5. 2013

Někdo o něm říká, že spadl z Marsu, ale není to mimozemšťan. Stano je docela normální, i když výjimečný člověk. Výjimečný svými bohatými zkušenostmi, které nabyl za svého 15letého působení v Cizinecké legii, z toho 9 let u speciální jednotky Group Commandos Parachutistes (GCP) v 2 REP, kde působil jako šéf instruktor pro boj z blízka.

Tento muž již podruhé zavítal na pozvání oddílu karate do Litomyšle, kde vedl seminář moderní sebeobrany pro-defence.

Celý příspěvek

Rozhovor – Stanislav Gazdík – ambasador cizinecké legie a prevence proti násilí

Litomyšl – Téměř dvacet lidí různého věku i pohlaví se zúčastnilo semináře sebeobrany, který v sobotu 18. května uspořádal litomyšlský klub Karate-do při TJ Jiskra Litomyšl. Kurz vedl instruktor Stanislav Gazdík, zakladatel systému IAODG (International Association Operational Defence Group). Účastníci odcházeli z tělocvičny místní Jiskry nadšeni. Úplní začátečníci pochopili základní pravidla účinné obrany před agresorem, ti zkušenější se měli možnost zdokonalit a naučit novým technikám. Dvaačtyřicetiletý Stanislav Gazdík působil patnáct let ve Francouzské cizinecké legii. Hned tedy dva důvody pro zajímavý rozhovor.

Celý příspěvek

31. 3. 2013 MČR Senioři Hradec Králové

Z našeho oddílu byli nominováni tři závodníci: Veronika Jandová, Jana Švecová a Michal Pelikovský. Samotných závodů se účastnili dva – Jana a Michal. Veronika měla v přípravném období zdravotní potíže a výkon by podle toho i vypadal. Její účast na těchto závodech byla jenom podporou pro naše dva závodníky. Oba svěřenci našeho oddílu se nominovali do soutěží kumite. Odjezd na závody byl v dopoledních hodinách, abychom stihli převážení a prezentaci. Těsně před polednem byl slavnostní nástup a poté byly zahájeny soutěže kumite.

Jako první na zápasiště nastupoval Michal. Jeho kategorie měla hojnou účast a v této konkurenci se Michalovi nepodařilo obsadit žádné medailové místo. A ještě tady byla Jana, která letos po delší odmlce začala opět soutěžit. Svými výkony na soutěžích si zajistila nominaci a ve své kategorii, obsadila krásné stříbrné místo. Tímto bychom chtěli poblahopřát k jejím výsledkům a doufáme, že pro ostatní členy oddílu to bude motivační impuls.

30. 3. 2013 Vamberský lvíček

Každoročně se pořádají některé soutěže pro začátečníky a i pro pokročilé závodníky. Vamberský lvíček byla soutěž i pro méně zkušené závodníky. Tato soutěž byla rozdělena do mnoha kategorií, aby se mohli prosadit jak mladší tak i cvičenci, kteří ještě nedosáhli vyšších výkonnostních stupňů. Z našeho oddílu se závodů účastnili: Alexandra Kančiová, Iva Holomková, Anna Kašparová, Pavel Holomek, Jakub Haljuk a Tomáš Dostál. Ostatní závodníci si musejí počkat na větší závody, protože zde startovali pouze mladší a starší žáci.

Všichni naši závodníci byli zapsáni do všech kategorií, kde mohli startovat. V soutěžích kata to měli kluci vždy hodně nabyté a probojovat se až na stupně vítězů bylo nad jejich síly. Děvčata zažila více úspěchu a každá se dostala na stupně vítězů. V odpolední části soutěže kumite byly kategorie ještě rozděleny dle váhy. V kategoriích open se Anna umístila na druhém místě a Iva na místě třetím. Iva ještě ve své kategorii získala zlatou medaili. Alexandra na tom byla obdobně jako Iva, ve své kategorii zlatou a v open stříbrnou. Další zlatou získal Tomík. No a na Pavla a Jakuba už medaile nezbyly. Chtěli bychom pochválit svěřence, že si dokázali pomáhat při přípravě před zápasy a hlavně že se navzájem podporovali, toho si vážíme nejvíce. Pochvala je i za jejich výkon v kumite , ale s tím je i výtka k přístupu na tréninku. Jako byste se probudili až na závodech, ale to bývá někdy i pozdě!

27. 1. 2013 Velká cena města Trutnova

První závody v novém roce. Někteří závodníci se posunuli do starších kategorií a také s tímto posunem se změnila i taktika při soutěžích. Na soutěž jsme odjížděli na dvě etapy. S dětmi dříve na soutěže kata. Se staršími až o nějaký čas později na soutěže kumite.

Vyjížděli jsme po půl sedmé ráno v této sestavě: Jakub Haljuk, Tomáš Dostál, Alexandra Kančiová, Iva Holomková, Barča Minářová a Medea Kančiová. Později za námi přijeli Dušan Balog, Jana Švecová, Anna Kašparová a Veronika Jandová.

Do prvních kol soutěže kata nastupovali kluci Jakub a Tomáš s ledabylým přístupem. Pro Tomíka to bylo osudné a již dále nepostupoval. Jakub se v dalších kolech vzpamatoval a v konečném umístění obsadil krásné třetí místo. Saša udělala chybu v jedné technice a poté nemohla dále zasáhnout do bojů o medaile. Musíme ji pochválit, zlepšilo se její nasazení, jenom ta chybička, ale to se stane i těm nejlepším. Barča a Medea startovaly ve stejné kategorii, kde Barča obsadila třetí místo. Obě děvčata by měla snížit postoje a v jejich kategoriích se cvičí jenom mistrovské katy, což mi ještě nezvládáme. Tři roky jsou krátká doba. Po soutěžích kata byl slavnostní nástup předání cen za soutěže kata.

Odpoledního bloku soutěží kumite se mohli zúčastnit pouze závodníci, kteří mají 6. kyu (zelený pás). Někteří závodníci a též i naši odjížděli domů. Soutěž kumite byla rozdělena do vícero váhových kategorií. Barča obsadila 3. místo, Medea, Dušan a Verča 2. místa a první místa získala děvčata Anna, Jana a Verča. Závody končily po 16. hodině, tak jsme byli i včas doma. Další závody se budou konat až ke konci března a to pro všechny kategorie s omezení kyu.

Rozloučení s Karlem Janovským

S lítostí vám oznamujeme, že nás navždy opustil Karel Janovský.

Karel Janovský byl jedním ze zakládajících členů našeho oddílu karate.

31 společných let Karla Janovského a litomyšlského karate

Poprvé jsme se s Karlem potkali 9. listopadu 1982 při prvním tréninku karate v Litomyšli.

14. června 1983 páskoval Karel s dalšími devíti členy na první bílý pás (8. kyu).

6. září 1983. se konala ustavující schůze karate v Litomyšli, kde byl Karel Janovský na přání trenéra Petra Dolejše zvolen předsedou oddílu.

29. dubna 1984 páskoval Karel na žlutý pás (7. kyu).

28. října 1984 páskoval Karel na zelený pás (6. kyu).

22. června 1986 složil úspěšně zkoušky trenéra karate III. třídy.

26. září 1987 se podílel na uspořádání prvních velkých závodů v karate v Litomyšli.

24 .června 1988 páskoval na fialový pás (5. kyu).

5. prosince 1993 páskoval na druhý fialový pás (4. kyu).

Naposledy jsme se s Karlem rozloučili v úterý 12. března 2013.

Po celou dobu svého sebezdokonalování v karate se podílel i na trénování dalších členů oddílu, především nových adeptů. Přitom zajišťoval společně s dalšími členy administrativní chod oddílu, pravidelně komunikoval s Jiskrou Litomyšl, svazem karate a v neposlední řadě se podílel na shánění peněz a sponzorů na závodní činnost a chod oddílu.

To vše dělal jako svého koníčka, bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu.

I když časem jeho sportovní činnost pomalu ustávala, předsedou oddílu karate v Litomyšli byl ještě v nedávné době.

Karle, děkujeme Ti za všechno, co jsi pro náš oddíl udělal. Budeš nám chybět.

Buď sbohem.

Členové oddílu karate TJ Jiskra Litomyšl